Co warto wiedzieć o liternictwie nagrobkowym przed wyborem nagrobka?
Wybór odpowiedniego liternictwa wiąże się z podjęciem wielu decyzji. Jest to związane z wyglądem, wielkością oraz rodzajem zastosowanej na nagrobku czcionki. Dodatkowo istnieją różne metody tworzenia liter. Oczywiście najważniejsze jest, by podjęte przez nas decyzje dobrze komponowały się z ogólną stylistyką danego pomnika oraz kolorystyką wybranego materiału.
Liternictwo nagrobkowe – techniki tworzenia liter
Można wyróżnić trzy podstawowe techniki używane w liternictwie nagrobkowym. Są to piaskowanie, kucie oraz naklejanie. Najstarszą techniką jest kucie, które polega na wykuwaniu poszczególnych liter bezpośrednio w kamieniu. W dzisiejszych czasach jest już prawie niestosowane ze względu na wysokie ryzyko popełniania błędu lub uszkodzenia materiału w trakcie nanoszenia liter.
Piaskowanie polega na grawerowaniu kamienia przy pomocy materiału ściernego (piasku) wyrzucanego pod ogromnym ciśnieniem. Jest to metoda bardzo popularna ze względu na powtarzalność wykonywanych prac oraz niskie ryzyko uszkodzenia materiału. Dodatkowo litery pokrywane są specjalną farbą, która zwiększa ich widoczność oraz estetykę. Ta technika Szczególnie polecana jest w przypadku nagrobków wykonany z granitu, ponieważ jest on odporny na wymywanie przez wodę, przez co litery nie stracą swojego kształty i napis będzie czytelny przed długi czas.
Naklejanie to technika polegająca na przymocowywaniu do powierzchni płyty napisowej liter przy pomocy specjalnych klejów lub nawierconych w płycie otworów. Znana jest również jako technika metalowa, ponieważ najczęściej wykorzystywane są litery wykonane z metali, choć dostępne są również takie, które wykonane są z tworzyw sztucznych.
Liternictwem i budową nagrobków zajmują się zakłady kamieniarskie, takie jak AGRAN Kamieniarstwo z Piekar Śląskich.
Liternictwo nagrobkowe – rodzaje czcionek
Wybór czcionek jest bardzo duży i zależy przede wszystkim od katalogów danego zakładu kamieniarskiego. Możemy jednak wyróżnić ich kilka podstawowych rodzajów:
Czcionki szeryfowe – czyli takie, które posiada szeryfy. Są to kreski znajdujące się na zakończeniach liter. Ułatwiają one czytanie i nadają literą masywniejszy kształt.
Czcionki bezszeryfowe – analogicznie do przykładu pierwszego, są to czcionki pozbawione szeryfów. Dzięki temu mają one smuklejszy i delikatniejszy kształt.
Czcionki artystyczny – do tej grupy należą czcionki, które są stylizowane w różny sposób. Najczęściej mają one bogaty ornamenty lub przypominają pismo odręczne, przez co są szczególnie często wykorzystywane do cytatów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana