Czy kremacja zwłok jest zgodna z wiarą katolicką?
Praktyka kremacji zwłok, zamiast tradycyjnego pogrzebu, jest obecnie uznana przez Kościół katolicki. Osoby wierzące coraz częściej decydują się właśnie na taki sposób pochówku. Warto jednak mieć na uwadze, że za preferowaną formę pochówku katolicyzm wciąż uznaje inhumację, czyli złożenie ciała zmarłego w trumnie do grobu. Dowiedz się więcej na ten temat.
Spór wokół kremacji
Dawniej Kościół katolicki zabraniał kremacji zwłok. Zakaz tego typu praktyk znajdziemy jeszcze w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1917 roku. Uważano bowiem, że jest oznaka braku wiary w zmartwychwstanie ciała. W drugiej połowie XX wieku uznano jednak, że ta praktyka co do zasady nie jest niezgodna z wiarą, ponieważ dla Boga nie ma różnicy pomiędzy wskrzeszeniem ciała pogrzebanego i skremowanego. Zadecydowały głównie względy praktyczne. Od 1963 roku Kościół zezwala zatem na kremację, kwestia ta została uregulowana w nowym Kodeksie Prawa Kanonicznego. W tym dokumencie zaznaczono jednak, że „Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych”, a kremacja jest dopuszczona, „jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej”.
Kremacja a pogrzeb katolicki
W nauczaniu Kościoła podkreśla się, że prochy powinny znaleźć się w miejscu świętym, czyli na cmentarzu lub w kościele. Kościół nie akceptuje ponadto praktyk przechowywania urny w domu czy rozrzucania prochów w powietrzu lub na wodzie. Zabronione jest także wykonywanie z nich pamiątek lub biżuterii. Aby mieć pewność, że zarówno sama kremacja, jak i pogrzeb urnowy odbędą się zgodnie z katolickimi zwyczajami, warto powierzyć doświadczonym profesjonalistom, np. z salonu pogrzebowego Horus w Szczecinie, którzy dopilnują, aby obrządek pogrzebowym odbył się z zachowaniem wszystkich norm religijnych, etycznych i prawnych.
Popularność kremacji w Polsce
Mimo że Kościół katolicki podkreśla, że preferowaną formą pochówku jest inhumacja, w Szczecinie kremacja cieszy się coraz większą popularnością. Podobnie jest w innym większych miastach. Również katolicy coraz częściej decydują się na taki krok. Bardzo często decydują względy praktyczne. Skremowanie zwłok znacząco obniża bowiem koszty związane z pogrzebem. Urny ze szczątkami mogą być złożone w tradycyjnym grobie ziemnym, w grobie urnowym lub w kolumbariach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana