Jak zachowywać się na pogrzebie?
Nikt tak naprawdę nie jest przygotowany na zmierzenie się ze śmiercią, ale życie nieubłaganie kiedyś postawi Cię w obliczu takiej rzeczywistości. Pogrzeb pozwoli Ci w odpowiedni sposób pożegnać zmarłego, a jego najbliższej rodzinie złożyć kondolencje. Umiejętność odpowiedniego zachowania się w tej sytuacji jest oznaką szacunku dla osób przeżywających trudny okres, a także wyraża przywiązanie do zmarłego. Zobacz, jak zachować się na pogrzebie.
Kondolencje na pogrzebie
Podczas uczestnictwa w pogrzebie należy kierować się szacunkiem do zmarłego oraz wsparciem dla członków jego rodziny. W takich chwilach możesz nie wiedzieć, jak podejść do najbliższych i wyrazić swoje współczucie. Jest to bolesna chwila i ciężko znaleźć odpowiednie słowa.
Kondolencje dla rodziny powinny być krótkie i proste, ale z wyrazami współczucia. W ten sposób wyraża się żal z powodu straty, ale nie pogrąża jeszcze bardziej osoby, która przechodzi przez trudny okres żałoby. Wśród niezalecanych zwrotów znajdują się np. „dobrzy ludzie zawsze umierają”, „miał w sobie tyle energii”, „był pełny życia”
– radzi pracownik z zakładu pogrzebowego Hermes na Bródnie.
Aby złożyć stosowne kondolencje bliskim zmarłego, wystarczy powiedzieć np. „Bardzo mi przykro z powodu tego, co się stało”, „Moje szczere kondolencje”. Takie wyrażenia w połączeniu z ciepłym uściskiem dłoni będą stosowne. Jeśli jednak obawiasz się, że wzruszenie Cię przytłoczy i nie będziesz w stanie mówić, nie martw się, czasami serdeczne przytulenie jest równie cenne, jak kondolencje.
Stosowne zachowanie na pogrzebie
Ostatnie pożegnanie wymaga zachowania absolutnej powagi i oczywiście punktualnego przybycia na miejsce. Pamiętaj również o kilku podstawowych zasadach kulturalnego zachowania się na pogrzebie.
- Nie śmiej się głośno. Właściwie to nie jest czas na śmiech, ale na powagę.
- Zaleca się, aby podczas pogrzebu nie zanosić się płaczem i krzykiem, które pogłębiają dramat ceremonii.
- Jeśli zmarły jest chowany w trumnie, można do niej podejść i położyć na niej dłoń w geście pożegnania.
- Pogrzeb to nie miejsce na rozmowy telefoniczne. Należy koniecznie pamiętać o wyłączeniu lub wyciszeniu telefonu.
- Do kwiatów czy wieńca składanego zwyczajowo na cmentarzu należy dołączyć wstążkę lub kartkę z krótkim, serdecznym zdaniem pożegnalnym.
Podczas pogrzebu bardzo ważną rolę odgrywa strój, ponieważ jest wyrazem szacunku dla zmarłego i jego rodziny. Powinien być klasyczny, w ciemnych kolorach, bez zbędnych detali.
W przypadku kobiet należy unikać stosowania krótkich spódniczek i głębokiego dekoltu. Mężczyźni powinni zostawić szorty i odzież sportową na inny czas.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana