Jakie są rodzaje grobów?
Wybierasz się na cmentarz? Zmarła bliska Ci osoba? W takim razie musisz wybrać grób. Jakie wyróżnia się rodzaje? Pojedyncze, rodzinne, a może urnowe? Ziemne czy murowane? Jakie powinny spełniać właściwości, aby wystarczyć na wiele lat? Co się składa na obudowę grobu? Jakie dodatkowe ozdoby typu stroiki wybrać? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!
Podział grobów
Groby mogą być:
- ziemne
- murowane
- kolumbarium
- katakumbami
Ponadto dzielą się na:
- pojedyncze – z jednym piętrem
- rodzinne – z większą liczbą kondygnacji
- urnowe – do pogrzebów z urną
- tradycyjne – do pochówków urnowych i tradycyjnych
Dodatkowe parametry
Na wymiary grobu mają wpływ rodzaj zwłok lub szczątków. I tak groby dla dzieci mają wymiary: długość 1,2 metry, szerokość 0,6 metrów. Dla dorosłych są długie na 2 metry, szerokie na 1 metr. Z kolei ze szczątkami zwłok długie na 0,6 metrów, a szerokie na 0,4 metry. Rodzinne składające się z kilku trumien powinny mieć długość 2,3 metrów, a szerokie na 1,3 metry. Z urnami natomiast są długie na 1 metr i szerokie na 1 metr. Nisza na zwłoki w katakumbach wynosi z długości 2 metry, a szerokości 1 metr. Nisza na szczątki w katakumbach powinna być z kolei długa na 0,4 metry, a szeroka na 0,4 metry. Istotne jest także utrzymanie odpowiednich odległości. Zazwyczaj od strony dłuższego boku wynosi 0,3-0,5 metra.
Okresowa obudowa grobu
Obudowa grobu najczęściej wykonywana jest z sosnowych desek. Obrzeża nagrobne są grube na 21 milimetrów. Cechują się łączeniem na tak zwane pióro-wpust. Składają się poza tym z wewnętrznej, wzmacniającej listwy. Często wymaga podwójnego malowania impregnatami. Estetykę poprawią skręcane specjalnie wkręty w kolorze żółtym. Specjalne obudowy tworzone przez profesjonalnych kamieniarzy posiadają za to narożniki w przypadku grobów zwężanych ku górze.
Dekoracje na grób
Stroiki na grób to dobry pomysł do ozdobienia nie tylko z okazji Wszystkich Świętych. Zamiast wiązanek można wybrać doniczki z roślinami. Dobrze, aby wybrać takie, które będą kwitnąć w danym miesiącu i miały ozdobne liście. Warto wcześniej się dowiedzieć, czy są trwałe i odporne na niskie temperatury. Sprawdzą się:
- chryzantemy
- mrozy – starzec srebrzysty lub popielny
- wrzosiec delikatny
- bluszcz pospolity
Można także spotkać róże, kalie z roślinnością, eustomy, kasztanowce czy storczyki. Nierzadko są to sztuczne kwiaty. Warto jednak wybrać prawdziwe, szczególnie na pogrzeb. Wszystko zależy od funduszy i pory roku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana