Komu i na jakich zasadach przysługuje zasiłek pogrzebowy?
Śmierć bliskiej osoby to ogromny stres dla rodziny i przyjaciół zmarłego. Do tego stoi przed nimi konieczność organizacji uroczystości pogrzebowej. Składa się na to kilka formalności, m in. wybór formy pochowku, czy oprawy pogrzebowej. Jednak, to wszystko wiąże się z niemałymi kosztami. Osoba organizująca pogrzeb może liczyć na pomoc w postaci zasiłku pogrzebowego. Warto pamiętać, że nie jest on udzielany każdemu i żeby go uzyskać, należy dokonać kilku czynności. Żeby przebiegły one sprawnie i poprawnie, warto skorzystać z usług zakładu pogrzebowego.
Kto może ubiegać się o zasiłek pogrzebowy?
Zasiłek pogrzebowy może przysługiwać kilku osobom, które pokryły koszty organizacji pogrzebu, a są to: członkowie rodziny, gminy, powiaty, pomoc społeczna, pracodawcy, osoby prawne związku wyznaniowego, osoby obce. Jednak najczęściej jest to osoba z rodziny zmarłego, czyli: małżonek, rodzice, przysposabiający, dzieci, dzieci małżonka, przysposobieni, dzieci przyjęte w ramach rodziny zastępczej, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki, osoby, nad którymi była ustanowiona opieka prawna.
Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?
Osoba ubiegająca się o zasiłek pogrzebowy musi być świadoma, że nie każdemu zmarłemu będzie on przysługiwał. Dlatego warto skorzystać z usług pogrzebowych, które pomogą go uzyskać. Należy też pamiętać, że będzie obowiązywał tylko jeden powód. Zasiłek pogrzebowy przysługuje po śmierci osoby, która:
miała przyznaną rentę lub emeryturę;
miała przyznaną emeryturę pomostową;
była ubezpieczona w ZUS;
zmarła w trakcie pobierania zasiłku chorobowego;
spełniała warunki do uzyskania renty lub emerytury;
pobierała rentę socjalną;
pobierała rentę lub zmarła wskutek wypadku lub choroby zawodowej;
miała przyznane nauczycielskie świadczenie kompensacyjne;
pobierała świadczenia przedemerytalne.
Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?
Jeżeli spełnia się powyższe warunki, należy złożyć odpowiednie dokumenty w celu uzyskania zasiłku pogrzebowego. Po śmierci bliskiej osoby, nie każdy może mieć do tego głowę, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalistów, takich jak w Zakład Pogrzebowy Iredar w Warszawie. Pomogą złożyć wniosek po dostarczeniu: aktu zgonu, dokumenty potwierdzające pokrewieństwo, oryginały rachunków związanych z organizacją pogrzebu, zaświadczenie płatnika, pisemne upoważnienie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana