Najważniejsze formalności pogrzebowe
Śmierć zawsze jest ciężkim doświadczeniem i załatwienie wszystkich formalności nie jest łatwym zadaniem. Pierwszym elementem, o którym trzeba pamiętać jest uzyskanie karty zgonu wystawionej przez lekarza, aby w dalszym kroku móc uzyskać akt zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Gdy wystawiona jest karta zgonu, można skontaktować się z zakładem pogrzebowym. O jakich formalnościach należy pamiętać i co zrobić w pierwszej kolejności?
Karta i akt zgonu
Śmierć, szczególnie bliskiej osoby, zawsze jest trudnym przeżyciem, ale pomimo ciężkiego okresu ważne jest, aby jak najszybciej po odejściu zmarłego dopełnić wszystkich formalności. Niektórymi sprawami trzeba zająć się już przed kontaktem z zakładem pogrzebowym, natomiast resztą przed samym pochówkiem. W pierwszej kolejności ważne jest uzyskanie karty zgonu, co jest uzależnione od miejsca, w którym nastąpił zgon. Jeśli miało to miejsce w szpitalu, kartę wystawia lekarz. Natomiast, jeśli było to w domu, rodzina musi wezwać na miejsce lekarza: w godzinach pracy przychodni będzie to lekarz rodzinny, a w czasie wolnym od pracy lekarz pogotowia ratunkowego. Kiedy rodzina zmarłego dostanie kartę zgonu, może skontaktować się z zakładem pogrzebowym, który zabierze ciało do kostnicy.
Karta zgonu będzie także niezbędna, aby uzyskać akt zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego, w którym na zgłoszenie zgonu są 3 dni, natomiast, jeżeli przyczyną śmierci była choroba zakaźna czas zmniejsza się do 24 godzin. Dodatkowo, oprócz karty zgonu w USC trzeba pokazać dowód osobisty zmarłej osoby. Zgłoszenie zgonu należy do osób w następującej kolejności, zaczynając od małżonka lub dzieci osoby zmarłej, a następnie osoby spokrewnione, osoby, które mieszkały razem z nią w lokalu, w którym nastąpiła śmierć, osoby, które były obecne przy zgonie i administrator budynku, w którym osoba zmarła. Urząd Stanu Cywilnego wydaje bezpłatnie skrócony odpis aktu zgonu w trzech egzemplarzach.
Zakład pogrzebowy
Gdy wydana zostanie karta zgonu można skontaktować się z zakładem pogrzebowym, który zabiera ciało zmarłego, a które do momentu pogrzebu przechowywane jest w chłodni. Na spotkaniu z pracownikiem zakładu ustalone zostają wszystkie formalności związane z obsługą uroczystości pogrzebowych, do których należą przede wszystkim, data i miejsce pogrzebu wybór trumny lub urny, wybór kwiatów i oprawy muzycznej oraz organizacja konduktu pogrzebowego. Dodatkowo zakład pogrzebowy może pomóc w zamówieniu nekrologu, zakupie ubrań dla zmarłego, kosmetyce lub otrzymaniu zasiłku ZUS. Zakład pogrzebowy Resurrexit załatwi wszelkie formalności związane z organizacją pogrzebu, a także niezwłocznie przewiezie zmarłą osobę do chłodni. Aby załatwienie formalności z zakładem pogrzebowym było łatwiejsze, należy przygotować kartę zgonu, dowód osobisty zmarłej osoby, dowód osobisty współmałżonka, dowód osobisty osoby, która załatwia formalności, metrykę ślubną oraz legitymację emerytalną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana