Procedura przygotowania pochówku od strony formalnej. Jakie dokumenty trzeba załatwić?
Śmierć bliskiego może być dla nas dużym zaskoczeniem, w obliczu którego trudno o dopilnowanie wszelkich formalności. Dokumenty związane ze zgonem czy pochówkiem, mogą być ostatnią rzeczą, o której w tym momencie chcemy pamiętać. Dlatego wiele osób powierza to zadanie wybranemu zakładowi pogrzebowemu, który może nam w tym pomóc. O jakich formalnościach nie możemy zapomnieć i które z nich są niezbędne? Na te pytania odpowiadamy w artykule.
Dokumenty związane ze śmiercią bliskiej osoby
W pierwszej kolejności musimy zgłosić śmierć bliskiego do lekarza rodzinnego lub wezwać pogotowie. To pozwoli na uzyskanie niezbędnej przy dalszych formalnościach karty zgonu. Następnie, ciało powinno zostać przewiezione do chłodni lub krematorium, czym może zająć się już zakład pogrzebowy. Na wykonanie tego mamy 72 lub – w przypadku śmierci w wyniku choroby zakaźnej – 24 godziny.
Następnie, musimy udać się do urzędu stanu cywilnego z uzupełnionym wnioskiem o uzyskanie aktu zgonu. Dokument ten będzie konieczny przy późniejszych formalnościach, jak uzyskanie zasiłku lub potrzebny przy sprawach spadkowych. Jeżeli nie chcemy zajmować się przygotowaniem wszystkich formularzy osobiście, możemy zlecić to zakładowi pogrzebowemu. Dodatkowo, możemy powierzyć załatwienie formalności w ZUS-ie, Wojskowym Biurze Emerytalnym, KRUS-ie, USC czy MSWiA, czym zajmują się niektóre zakłady, jak np. Dom pogrzebowy Fenix w Nowogrodźcu.
Podczas składania wniosku o akt zgonu, warto złożyć również podanie o odpis aktu w trzech kopiach. Udając się do Urzędu stanu Cywilnego, powinniśmy posiadać:
- Kartę zgonu,
- dowód tożsamości zmarłego,
- książeczkę wojskową - w przypadku zgonu mężczyzny mającego mniej niż 50 lat,
- akt urodzenia – w przypadku śmierci dziecka.
Elementy powierzane zakładowi pogrzebowemu
Udając się do zakładu pogrzebowego warto zabrać ze sobą kartę zgonu i dowód tożsamości zmarłego. O konieczność przygotowania dodatkowych dokumentów warto zapytać przez telefon przed wizytą. Z domem pogrzebowym ustalimy wszelkie szczegóły dotyczące rodzaju pochówku (kremacji lub tradycyjnego), jego datę, a także inne oczekiwania nasze lub zmarłego, co do tego dnia.
Jednym z elementów, które również ustalamy z zakładem jest wybór odzieży żałobnej. Nie zawsze jesteśmy przygotowani na odejście bliskiego, dlatego możemy skorzystać z dostępnych gotowych propozycji ubioru, które zaoszczędzą nam konieczności podejmowania decyzji. Innymi rzeczami, które należy uzgodnić jest wybór trumny czy urny. Tu również możemy skorzystać z oferty dostępnej na miejscu bądź zlecić zamówienie konkretnych, interesujących nas modeli.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana