Transport zwłok w świetle przepisów
Organizacja ostatniego pożegnania bliskiej osoby nie należy do łatwych obowiązków. Wymaga nie tylko dopełnienia szeregu formalności, ale często też zorganizowania transportu zwłok. Powaga sytuacji wymaga zastosowania szczególnych środków – przewóz zmarłego powinien odbywać się nie tylko zgodnie z poszanowaniem jego praw, ale też obowiązujących przepisów. Co warto wiedzieć na temat transportu zwłok i jak go zaplanować? Wyjaśniamy.
Transport zwłok – co warto wiedzieć?
Z usługi transportu zwłok najczęściej korzystają żałobnicy, których bliska osoba zmarła w znacznej odległości od miejsca zamieszkania – może się on odbywać zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami. Przewóz zwłok pozwala zorganizować pogrzeb i pochować ciało na cmentarzu znajdującym się w rodzinnych stronach zmarłego, co dla wielu jest niezwykle ważne pod względem religijnym. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest uzyskanie odpowiednich zgód i zezwoleń.
Zasady transportu zwłok, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich – wyjaśnia ekspert z Zakładu Pogrzebowego ONYKS. Dodaje, że zawarte przepisy jasno wskazują wymagania, jakie muszą zostać spełnione.
Uzyskanie zgody na przewóz ciała leży po stronie rodziny zmarłego – w tym celu konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do starosty bądź polskiego konsula. W jego treści powinny znaleźć się nie tylko dane osoby zmarłej, ale też przyczyna śmierci. Ta ostatnia informacja jest niezbędna, gdyż żadna firma transportowa nie może świadczyć usług w tym zakresie w sytuacji, gdy śmierć wystąpiła w wyniku choroby zakaźnej.
Jakie warunki muszą być zapewnione podczas transportu zwłok?
Międzynarodowy transport zwłok może się odbywać jedynie przez uprawnione przedsiębiorstwo, np. zakład pogrzebowy. Do jego wykonania musi być wykorzystany specjalnie przystosowany pojazd. Ważne jest zadbanie nie tylko o odpowiednie miejsce, w którym znajdzie się trumna, ale też zabezpieczenie obszaru pracy kierowcy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, samochód musi mieć oddzielną kabinę dla prowadzącego pojazd. Dodatkowo część, w której będzie się znajdować trumna, musi być wyposażona w zabezpieczenie przed przemieszczaniem się podczas przewozu.
Ważne jest także, by pojazd przystosowany do transportu zwłok był łatwy w utrzymaniu czystości i dostosowany do przeprowadzenia dezynfekcji. Po każdym przewozie musi on być czyszczony przy wykorzystaniu preparatów o działaniu wirusobójczym, grzybobójczym i bakteriobójczym. Co ważne, czynności mycia pojazdu muszą się odbywać w odpowiednich warunkach – nie mogą to być przypadkowe i prowizoryczne myjnie. Przytoczone przepisy wymagają również od właściciela, by auto było odpowiednio oznaczone, ale też zarejestrowane jako środek transportu o specjalnym przeznaczeniu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana